Gejša

8. července 2008 v 11:12 | Toyko Shinju |  Japonsko-tradice, mentalita
Slovo Gejša se začalo běžně užívat v 17. století a doslova znamená "žena předvádějící tradiční umění" Gejša dovede dobře zpívat, tančit a především bavit hosty.Má vytvářet iluzi luxusu, romantiky a exkluzivity.Gejša představuje odvětví "micu šobai" (vodního řemesla), což je mnohotvárné zaměstnání, které slouží mužům k uspokojení jejich smyslné potřeby v nejširším slova smyslu.V žádném případě ale není gejša prostitutkou!! Neposkytuje placené sexuální služby.Pokud to udělá, tak jedině podle svého vlastního rozhodnutí. Gejša tedy není prostitutka ani manželka, ale především umělkyně, která se živí bavením mocných mužů.Je obrazem ženské dokonalosti, ztělesněním japonské kultury a životního stylu, živoucím uměleckým dílem.Po dlouhou dobu byly gejši fascinujícími osobami nejen v Japonsku, ale i po celém světě.

Historie a současnost:
V Japonsku mají gejši bezmála třísetletou tradici. Dříve se gejšami stávaly chudé dívky, které prodali rodiče, nebo byly dcery gejš, popř. prostitutek.
Ještě počátkem století dosahoval počet gejš 80 tisíc. Dnes jich je sotva 20 tisíc.Důvodem je především to, že výchova gejši trvá mnoho let, je velice namáhavá a plná odříkání.To dnešní mladé Japonky nejsou ochotné podstoupit.Většina současných gejš je zaměstnána v lázních onsen, kde se pohybují na hranici gejš a prostitutek.Stále ještě existují čtvrti gejš a pravé gejši najdete ve stylových čajovnách.Jsou téměř k nerozeznání od svých původních předchůdkyň, a to jak vzhledově, tak především svým vystupováním a uměním duchaplně bavit společnost.Dnešní gejši jsou spíše symbolem tradiční japonské kultury a nikoliv současných módních trendů.Gejšami se stávají už jen ženy, které mají zájem o tradiční umění a věnují se této profesi jen několik málo let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama