Jména a tituly

8. července 2008 v 11:01 | Toyko Shinju |  Japonsko-tradice, mentalita
V osobních jménech se uvádí na prvním místě příjmení a poté křestní jméno.Při rozhovoru ale mnoho Japonců pořadí automaticky přehodí.Je proto lepší se ujistit, co je křestní jméno a co příjmení.Japonci si většinou navzájem říkají příjmením, a to i mezi přáteli.

Nejčastější tituly:
San-nejběžnější zdvořilostní titul, který odpovídá našemu pan, paní nebo slečna.Nepoužívá se jenom za jménem osoby, ale například také za profesí.Někdy se "san" používá za názvy firem, jídel nebo zvířat (např. králík=usagi-san).Vynechání tohoto titulu se považuje za nevychovanost.
Kun-neformální oslovení blízké osoby, které se používá u mužů.Oslovují se tak všichni malí chlapci, muži přibližně stejného věku a postavení a starší muži tak oslovují mladší.Někdy se "kun" používá i pro domácí mazlíčky, ale vždy jen mužského pohlaví.Lze ho vynechat jen při mluvení o rodinných přílušnících, v jiných případech je to opět bráno jako neslušnost.
Chan-tato přípona se používá nejčastěji při oslovení dětí, nebo také zvířat a lidí, které známe odmalička.
Sama-uctivější verze od "san", která se používá pro oslovení někoho, kdo má mnohem vyšší postavení než my.Například v obchodech tak zaměstnanci oslovují zákazníky.Pokud tuto příponu nevhodně použijeme, může mít někdo pocit, že si z něj děláme legraci."Sama" se někdy používá u jmen na poštovních adresách nebo v obchodních e-mailech.
Sensei-velmi zdvořilé oslovení, které pochází z mandarínské čínštiny a znamená "mistr".Používá se při oslovení učitelů, právníků, lékařů, politiků a jiných vážených osob.Vyjadřujeme tímto respekt k někomu, kdo dosáhl úspěchu v určité činnosti.
Iemoto-zdvořilejší verze "sensei", kterou oslovujeme nejvýše postavené osoby, jako např. ředitele školy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni, jestli máš rád/a Japonsko

>>click<< 100% (27)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama